Sevgili Arkadaşlar,


Sevgili Rudolf Horn benim de çok sevdiğim öğretmenlerimdendir. O'nun sağlıklı olduğuna çok sevindim. Aşağıdaki yazımı A.F. Bulut'un eşi, sevgili Roswitha benim için Almancaya çevirip, bana gönderecek. Ve Herr Horn'a mail ile göndereceğim. Böylece hem daha akıcı ve kısa olur, hem de adama karşı mahçup olmam. İmla yanlışlarını düzeltip, geriye falan gönderir, Allah korusun adamın eceli benim mailimden olmasın. Tanrıdan O'na uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.
Sevgili MDR., bende Horn'un, yanlış anlamadıysam, torununun eşinin mail adresi var. O'na ulaşabileceğim başka bir adres var mı? Seni aracı yapıp yormak istemiyorum. Ayrıca hem eşinin hem de torununun adı Sabine değil mi?


Sevgili Bay Horn,
Ben, İEL'deki ilk öğrencilerinizden 195 TAYFUN SAYAR. 1959 yılında Hz-C sınıfında Mathe ve Biologie öğretmenim oldunuz.Sonraki yıllarda da, sizden Biologi öğrendim. Resimlerinizi görüp, sağlık haberlerinizi aldığım için çok sevindim. Ve torununuzun mutlu evliliğini yaşadığınız için sizleri çok kıskandım. Darısı bizlerin başına. Bu irtibatları sağladığı için de sevgili Süheyl'e çok teşekkür ederim. Retinaya bağlı görme sorunlarım olduğu için yazılarımı eşim SEMA yazıyor ve okuyor. Biri psikolog, 26 yaşında MELİSA, diğeri reklamcı, 29 yaşında ALMİLA adında iki kızım var. Henüz evlenmediler. Ben, Fizikçi oldum ve başka işlerin yanında, 40 senedir Fizik-Mat. öğretmenliği yaptım. Hala evimde Privatlehrer olarak çalışıyorum. İyi bir öğretmen olduğuma inanıyorum. Ama bunun temelinde , Herr Horn, Herr Bürger ve Herr Ulrich gibi iyi öğretmenlere sahip olmanın gerçeği yatıyor. Bilgi nasıl olsa kazanılır. Ama bunu öğretmek ayrı bir sanattır ki, ustalarından öğrenmek gerekir. Aksi halde öğrenciniz, size saygı duymaz. Bana bunları kazandırdığınız için, yıllar sonra da olsa size teşekkür edebildiğimden dolayı mutluyum.
Sizin, kendi özel renkli tebeşirleriniz ile, tahtaya çizdiğiniz Tulpe ve Blattarten resimleri hala gözümün önünde.Yazılı sınavlarda en arka sıranın üzerine çıkıp sınıfı kontrol etmenizi ve şüpheli hareket yapanın kağıdını hemen almanızı hiç unutamam. Ben de kendi sınavlarımda aynı yöntemi uyguladım, her seferinde sizi hatırlayarak. Bir de bir anınızı hatırlıyorum. ( Belki de Herbert Best'in anısıdır, yanıldımsa özür dilerim.) Bir öğrenciniz varmış. Biologie'den sadece solucanlar ( Würmer) konusunu çok iyi bilir ve ne sorarsanız sorun, konuyu solucanlara getirir, onları anlatırmış.O'na, fili anlat deseniz''Fil, iri bir hayvandır. 4 bacağı ve bir hortumu vardır. Hortumu bir solucana benzer. '' dedikten sonra, başlarmış hızlı bir şekilde solucanları anlatmaya. Bizim sınıfdaki 2 no:lu Kastamonu Spitzname'li bir arkadaşımızı O'na benzetirdiniz. Bunlar güzel günlerdi. Sizden haber alabildiğim ve size yazabildiğim için mutluyum.
66 mezunları yıllığındaki, lise-2. sınıf resmime baktığınızda umarım benim daha küçük yaşlardaki görüntümü hatırlayabilirsiniz. Size o yıllardan bir kaç resim göndermeye de çalışacağım. Siz ayrıca, tanıdığım en güler yüzlü ve yakışıklı öğretmenlerimden biriydiniz. Size yazdıklarımın altına, İEL'deki , Almanya'daki ya da başka ülkelerdeki bütün öğrencilerinizin imza atarak, onaylıyacaklarına eminim. Size, eşiniz ,çocuklarınız, torunlarınız ve O'nlardan gelecek yeni bebekler ile mutlu, sağlıklı ve uzun bir yaşam dilerim.
Sizden kırık not aldığı zaman bile, sizi çok sevmiş olan ve her zaman çok saygı duyan öğrenciniz 195 Tayfun Sayar

(9.5.2007)


Sevgili Dostlar,
Kıymetli Hocamız Rudolf Horn'a yazıp, torununun kocasına mail ile gönderdiğim mektuba, Bernd'den cevap geldi. Sizler ile paylaşmak istedim. Bu iletişimde, yardımcı olan sevgili Süheyl ve Roswitha'ya ( Frau Bulut) yeniden teşekkür ederim. Sevgiler TayfunSevgili Dostlar,
Kıymetli Hocamız Rudolf Horn'a yazıp, torununun kocasına mail ile gönderdiğim mektuba, Bernd'den cevap geldi. Sizler ile paylaşmak istedim. Bu iletişimde, yardımcı olan sevgili Süheyl ve Roswitha'ya ( Frau Bulut) yeniden teşekkür ederim.

Sevgiler Tayfun


Lieber Herr Sayar!

Mein Vater hat sich über Ihren Brief sehr gefreut und war so wie ich sehr gerührt, nach so vielen Jahren etwas von einem alten Schüler zu hören. Und mit so vielen freundlichen Worten!
Ich hatte ihm den Brief am Telefon vorgelesen und er bat mich, Ihnen zu danken. Ich werde ihm den Brief per Post noch schicken, weil auch er so viele schöne Erinnerungen an diese Zeit hat.
Als er in Pension ging, haben die Schüler von seiner Schule für ihn einen Skatch aufgeführt und ihn darin parodiert. Der Schüler, der seine Rolle einnahm sprang auf den Tisch um die Klasse beim Test zu kontrollieren! Also er hat sich auch später in Deutschland nicht geändert und war ein beliebter Lehrer.

Ich grüße Sie und Ihre Familie auch im Namen meiner Eltern

Ihre Sabine Wehling (Horn)

(10.7.2007)


Herr Horn'dan gelen cevap yazısı.