Sevgili Arkadaşlar,
Lisemizin 1936 mezunlarından, İTÜ Elektrik Elektronik fakültesi hocalarından Prof.Dr. Münir Ülgür'ün 22-03- 2007 günü vefat ettiğini biraz önce okuyabildim. Kendisi, 1949 yılında Einstein ile görüşme mutluluğuna erişmiş ve Atatürk'ün, Einstein'ı Türkiye'ye davet ettiğini kendisinden dinlemiş. Tanrıdan Münir Hoca'ya rahmet, ailesine başsağlığı dilerim.
Ben,1969-72 yılları arasında 3 sene Bosfor Turizm-Deusche Turing anlaşmalı hattında, turistik otobüslerde idareci rehber olarak çalıştım. İstanbul- Münih hattında 72 defa gidip geldim. Burada önemli kişilerle tanıştım, dostluklarım oldu. Hatta, 2 defa birlikte yolculuk yaptığım, rahmetli Prof. Dr. Tarık Zafer Tunaya daha sonra nikah şahidim oldu. Münir Hoca da bu seyahatlerden birinde, yolcum oldu. 3 gün boyunca, uzun uzun sohbetler ettik. Kendisini tanımaktan hep onur duymuştum. Ama, İel mezunu olduğunu bilmiyordum. Demek ki kan çekmiş. O da beni sevmişti. Fırsat bulunca aramamı söyledi. Bir defa ziyaretine gittim. Bir kaç defa da telefonla arayıp, hatırını sormuştum. Sonra araya kopukluk girdi. Ve vefat haberini aldım. Cidden çok üzüldüm. Ülke kaliteli bir bilim adamını kaybetti diye düşünüyorum. Tanrıdan tekrar rahmet diliyorum.
Sevgiler Tayfun

Prof.Münir Ülgür'ün kısa özgeçmişi:

24 Aralık 1917'de doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nin fen bölümünden birincilikle mezun oldu. Parasız yatılı sınavını kazanarak Yüksek Mühendis Mektebi (bugünkü İTÜ)'nin Elektrik Bölümü'ne girdi. 1941'de bu bölümden mezun oldu. Elektrik Fakültesi'nin kurucusu Prof. Dr. Burhaneddin Sezerar'ın asistanı oldu.

1946 yılında doçent oldu. 1948'de General Electric'te eğitim çalışması (training) yapmak üzere İTÜ tarafından ABD'ye gönderildi. 2.5 yıl ABD'de kaldı. Yurda dönüşünden sonra 1951'de profesör oldu ve 1952 yılında da İTÜ Elektrik Fakültesi dekanlığına seçildi. 1985 yılında emekli oldu.

Münir Ülgür, ülkemizde ve İTÜ Elektrik Fakültesi'nde otomatik kontrol disiplinini yaratmış ve bu disiplinin kürsüsünü kurmuş ve yıllarca bu konuda eğitim vermiş ve laboratuvar çalışmalarını yönetmiştir. Onun açtığı servomekanizm dersi, MIT ve Stanford Üniversitesi'nden sonra dünyada üçüncü olarak açılmıştır.

Bu anlamda elektrik teorisi ve endüstrisinin daha sonraki yıllardaki gelişimine en büyük etkide bulunmuş bilim insanlarımızdan biridir.