Ben hep “beşten şaşma, altıyı aşma” prensibi ile gittim ve hiç ikmale kalmadan son sınıfa kadar geldim. Ancak son sınıfda bitirme imtahanlari sonunda “Almanca Kompozisyon” ve “Coğrafya” dan ikmale kaldim. O yıla kadar hiç ikmale kalmayan oğlunun iki dersden ikmale kaldığını öğrenen rahmetli annem ne kadar ağlamıştı.

Gelelim Coğrafyanın hikayesine. Biz son üç yili da Arap Aziz’de okumuştuk ve benim notlarım 7 ve 8 ile ortalamamın üstündeydi. Hele lise son sınıfda, sahaflarda bir kitapçının raflarını karıştırırken Arap Aziz’in Lise 3 için yazmis olduğu coğrafya kitabı gözüme ilişince, ortalamam tavana vurdu. Kitabi hemen alıp ilk dersde Arap’a gösterdim, hafif bir gülümseme ile “yazmıştık oğlum, yazmıştık oğlum” dedi. Benim notlar 10 nun altına inmedi.

Ikmale kaldığımı öğrenince Arap Aziz’e sordugumda “değiştirdik oğlum, değiştirdik oglum, Nermin hanim benim sınıfimi, bende Nermin hanımın sınıfını okudum” deyince niçin ikmale kaldığımi anladim, çünkü Coğrafya dan hiç haberim yoktu. Neyse ikmal imtahanlarında herkez kendi sınıfını okumuş, ben de mezun oldum.

Okul süresinde bazi olaylari açik seçik, bazi olaylari ise biraz sisli hatirliyorum. Sizlerle paylaşmak istedigim bazi hikayelerde ilgili arkadaşlarin yardimina, düzeltmelerine ihtiyacim olacak.