Saat 19.00 sularında Sarıgül lokantasına vardığımda Tunaya,Şeref,Hüseyin,Zeki benden önce gelmişlerdi. Daha sonra Esat,Adnan,Tuncay ve Tuncer de intikal ettiler.En son Tuncer geldi . O gelince,eksiklik olmaması için ben fotograf makinasını ikinci defa açtım! Ancak Tuncer gelmeden önce çektiğimiz ilk pozu da kaybettim.
19 Ocak toplantısında çok kahkaha atıldı.Bazan çok ciddi konulara da değinildi. Örneğin İkbal kavramı üzerinde duruldu. İnsanların İkbal için anlaşmazlığa düşebildiği belirtildi.
Ölen arkadaşlarımız anıldı.Tabii Şeref Sarı'nın(65)aramızda olması ölen arkadaşlar hakkında ona bilgi vermemize neden oldu. Şeref, her ne kadar 65 mezunu ise de, 66 grubundan birçok kimseyi tanıyan ve 66 mezunlarının da çoğunun tanıdığı bir arkadaştır.Bu ayrı bir özelliktir. Bazı insanlar başkaları ile kolay dialog kurabiliyorlar. Bu tanışıklık nedeniyle ben kendisine bizim grubun toplantılarına da olabildiğince katılmasını tavsiye ettim.
Timur canlı yayına bağlandığında Şeref hemen "Ressam Timur değil mi?"dedi. Timur dışında telefon eden hem de hem Tunaya'yı hem Esat'ı arayan kişi, hepinizin tahmin edeceği gibi kulakları en çok çınlatılan kişi idi. Tunaya ile konuşurken Tunaya kapının önünde dışarda idi. Ama dışarda iken dahi Tayfun ile konuştuğunu anlamıştık.İşte bu sırada söz birden
Ülev vapurundan açıldı. Ve Adnan, Ülev ve Suvat vapurlarının birinin jilet olduğunu diğerinin emekliye ayrıldığını ve Egede olduğunu bildirdi. (Yanlışım varsa düzeltiniz!) Benimle 2 sene yanyana oturan Adnan'ın da eskiden beri gemileri tanıma konusunda merakı vardır. Bugün de,gemilerle ilgili benim bilmediğim birçok bilgiyi ondan almak mümkündür. Gemilere ilgi duyan iki kişinin yanyana düşmesi "Hasbel Kader"in bir örneğidir.
Nurettin Topçu hocamızı andık.Günümüzde onun eserlerine verilen önemin nedenlerini konuştuk.
Zeki benim Tuna nehri turu projemi masaya yatırdı.Ve Şeref bu konuda ilk araştırmayı yaptı. Bu projenin üzerinde çalışacağız.
Tuncer Şubat ayında Nevizade'de bir "Geç sevgililer günü"düzenlemeyi düşündüğünü bildirdi.
Belki ciddi bir konuyu uzun boylu konuşmadık,ama yaklaşık 4 saat dereden tepeden birçok konuyu konuştuk. Geriye dönük yaptığımız analizlerde bizim grubun imrenilecek özellikleri olduğu sonucuna da vardık. Bu sonuca varmamızın nedenleri de yazışma grubu kurulduğundan beri sık sık toplanmakta olmamız ve aramızda kayda değer anlaşmazlıklar olmamasıydı.
Katılanlar: Tunaya Kalkan (Düzenleyen)
Zeki Toral
Şeref Sarı
Adnan Kayalı
Hüseyin Aktar
Tunçay Çaylı
Ateş Ülker
Esat Erkılıç
Tuncer Özışık

Menü: Mezeler(Karışık salata,bakla ezmesi,pancar turşusu,haydari,zeytinyağlı kereviz,paçanga)
Çinekop
Sardalya
Hamsi
Meyva
Likör(yeşil)
Kahve
Sarıgül lokantası kanımca yüksek puan aldı. (Ben çinekop,likör ve kahve'ye 100 puan verdim. Tunaya da tam puan vermişse ilerde burada yine toplantı yapılabilir.Lokanta personeli çok iyi idi . Üst kattaki fasıl bizi rahatsız etmedi.Alt katta çalmalarına da Tunaya'nın işareti ile izin verilmedi.)
Ateş Ülker

Resimlerin üzerine tıklarsanız büyük boyutlardaki orijinal resme ulaşabilirsiniz.