Tunaya'nın düzenlediği 2 nci Büyükçekmece toplantısını 9.8.2010 Pazartesi akşamı gerçekleştirdik.

Saat 17.00 sularında Karaköy'e indiğimde saat 18.45 de Büyükçekmece'ye Tunaya'nın evine ulaşabileceğimi pek tahmin etmiyordum.Şansım yaver gitti.Zeyrek'de 145-T yi yakaladım.İki katlı otobüsün üst katında hiç pencere yoktu.Hemen alt kata indim.Topkapı'dan E-6 ya çıktıktan sonra alt kat esmeye başladı.Böylece günün zor kısmını atlatmış oldum!

Tunaya'nın evine vardığımda beklenen herkes gelmişti.Tunaya'nın ikram ettiği aperatif,"lokantada fazla çeşit olmayacak mı?"yorumuna yol açtı!Tabii dilin kemiği yoktur,tezviratın da sonu yoktur!Saat 19.00 sularında grup halinde fotograflar çekildikten sonra Camlı Köşk'e geçtik.Masalara oturduğumuzda Tunaya garsona kavun ve beyaz peynirle başlamasını söyledi.

Her zamanki gibi bugünden ve geçmişden söz edildi.Arada Cevdet'in eşine Danimarka ile ilgili sorular sorduk. 2 nci Büyükçekmece toplantısına en çok önümüzden 15-20 dakikada bir geçen minyatür tren damga vurdu. Birinci toplantıda bunu seyretmemiştik.Demek ki mevsimi değildi. Doğan Gürsoy bu trenin fotografını çekti.Ancak tren yaklaşırken güzel bir fotograf çekmek için çok çaba gösterdi.Bunun üzerine grup "acaba Tayfun olsaydı trenin daha iyi bir pozunu yakalayabilir miydi?"yorumu nu yaptı.Kendi olmasa da mutlaka her toplantıda Tayfun hakkında olumlu veya olumsuz bir yorum yapılması kuralı bozulmamış oldu.

Benim için önemli olan trenin renginin kırmızı siyah olmasıydı. Çünkü herkesin çekmeye çalıştığı fotograf farklıdır!

2 nci Büyükçekmece toplantısına en erken gelen Haldun'du.Bana hemşireler hakkında bazı sorular sordu.Ben de Taksim-Topkapı hattındaki son otobüs anımı anlattım!

Güzel yemekler ve mezelerle sohbet 24.00 e yaklaşana kadar devam etti.Hava çok güzeldi.Böyle sıcak bir günün ardından insan böyle rüzgarın hafif estiği bir geceyi deniz kenarında uyuyarak geçirebilir mi? Alışkın olmayan mutlaka üşütebilir.Öte yandan şehiriçinde yaşadığımız sıcak günleri nasıl atlatacağımız da belli değildir. Benim unuttuklarımı bilahere Haldun da tamamlayabilir.Cevdet'in Bartın'da yaptığı tatil sırasında kızının kolunun çıktığını ve kısa sürede tedavisinin yapılarak tatile devam ettiklerini öğrendik.

Büyükçekmece toplantılarının düzenleyecisi Tunaya'ya bu güzel akşam için teşekkür ederim.

Ateş Ülker

2 nci Büyükçekmece toplantısına katılanlar: Tunaya ve İnci Kalkan , Haldun Ertürk , Doğan ve Sevinç Gürsoy , Naci ve Emine Horasan , Cevdet ve Merethe Celkan , Tunçay ve Bülvin Çaylı

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili kardeslerim,

Danimarkaya bu sabah 2 saat gecikmeyle indik ve evimize geldik.

Önce sevgili Inci Hanima ve sansli esi Kalkan'a göstermis olduklari misafirperverlikten dolayi cok tesekkur ederiz. Kadehler daha evlerininn bahcesinde aramizdan ebediyyen ayrilanlar ve malesef katilamayanlar ve sevgili Tekinimiz icin de sifalar dileyerek kalkti. Kulaklarinizi cinlattik.Evden ayrildigimizda zaten karnimiz doymak uzere idi. Ve gunesin batisini Camli Koskte yakaladik. Yapilan servis ve hizmet gecen seferki gibi, harikaydi.Raki icen 6 erkek kardesimize frosch galiba adam basina bir sise siparisi vermisti, masallah bardaklar hic bos kalmadi. Esim dahil 3 kardesimizde iki uc sise buyuk kirmizi sarabi devirdiler, buna da masallah...Külbasti hastasi bendeniz gec saatlerde gelen nefis suyu akmadan kizartilmis bu lezzetli padisah yemegini sag olsun Atesle paylasmaktan buyuk bir haz aldim. Birara Dogan cigimla treni yakalamasi icin yer degistirdigimizde, kadinlarin yaninda sohbetlerken, 60 nci yas gunumuzden ve Bodrum da bot sefasindan bahsederken ikiz kizlarimdan Leyla'nin denize atlarken kolunun cikmasi hatirlandiginda, bizden yarim metre karsida oturan Atesimizin de kulagina yarim gelmis herhalde(sagimda yarim oturuyordu), Leyla'nin kolu cikmasi olayini yeni bir olay zannetti galiba, bagislasin beni olaylari daha net anlatamadigim icin.

Ilk defa sevgili Haldun la bu kadar yakin ve candan oldum, sevgili kardesim ictikce sakirdadi ve megerse bu kardesimiz sohbetine doyum olmayacak bir yarimcikmis!!! Bu aksam vallahi 1,5 luk oldu.

Kalkan para toplamaya basladiginda cebinden bir tomar para cikartarak galiba hepimizin hesabini odeyecek zannettim, megerse ufaklik kagit paralar cebinde cok yer isgal ediyormus ve o desteden 10 tane 10 lugunu hafiflemesi icin ben yuruttum ve kendisine 1 kagit verdim.

Bizi ayni zamanda ugurlamak amaci ile de yapilan bu ziyafete katilan sevgili arkadaslarima ve degerli eslerine ne kadar tesekkur etsem azdir. Beni ve esimi cok sevdiklerini her seferinde katilimlari ile gosteriyorlar ve bizlerde hepinizi cok seviyoruz.

Bu arada Tekinimize gecmis olsun.

Hepinize tekrar tesekkurler ve gozlerinizden operim.

Resimler daha tab edilmedi, ilk firsatta gonderecegim ve Doganin cektiklerini de sabirsizlikla bekliyorum.

Hepinizi cok seviyoruz, iyiki varsiniz.

selamlar

136 polis

Buarada hepinize de iyi Ramazanlar ve sifalar.