Sevgili Arkadaşlar,

Bu gün 25- Ocak -2009 Pazar. Arkadaşların önerisiyle ismini ''125. Yıl İEL. 66'lılar Tavla Turnuvası'' koyduğumuz tavla sever arkadaşlarımızın katılacağı oyunlara ev sahipliği yapacağımızdan, 21.30'da kalktık. Evdeki tavla düzenini geceden kurduğumuz için hazırlanmaktan başka işimiz yoktu ki, Timur'dan telefon geldi .Çok hasta olduğu sesinden belliydi. İki gün önce de sevgili Gürsel, bir iş toplantısı nedeniyle mazeret beyan etmişti. Ben de Gürsel'in yerine, zaten seyretmeye gelecek olan Bedii'den katılmasını rica etmiştim. Beni kırmadı.
10.15'de ilk olarak damadım Yaşar, lap-top'u, canlı yayın kamerası ve iki adet tavlasıyla birlikte geldi. 4 tane de ben hazırlamıştım. Sonrasında açılışı, sevgili Kel Ata yaptı. Ve hemen hemen aynı anlarda, Latif, Fahri- Esat, Emre, Tuncay- Tunaya, Düzceer, Veysi, Feyyaz, Tekin, art arda zili çalmaya başladılar. Tuncay ile Tunaya, evi geçip Maltepe'ye kadar gitmişler. Tekrar geri döndüler. Düzceer ise, kapının önüne kadar gelip şaşırmış. Onları cepten yönlendirip, katılımlarını sağladık. En son gelen Dürr ve Bedii ile birlikte ekip tamamlanmıştı. Arkadaşlara bir, çıtır simit getirin, diye yazmıştım. Herkes öyle bir eli kolu dolu gelmişti ki, mutfak dolup taştı. Hatta Ehtiyar, özel bir balıkla şarap bile getirmişti. Çay da sıcacıktı ve akşama kadar devamlılığı sağlanmıştı. Her ne kadar Latif, çaya değil de getirdiği aslan sütüne rağbet edip, 11.00 gibi kendine servis yapmaya başladıysa da, genelde arkadaşlar çay içerek ayık kalmayı tercih ettiler. Turnuvayı çok önemsedikleri belli oluyordu. Tekin 3, Tunaya da 4 adet tavla getirdiğinden, 13 tane tavlamız olmuştu ki, aynı anda 2. bir turnuva bile düzenleyebilirdik. Sohbetler biraz uzadı ve maçlar, 12.00 gibi başladı. ( Sevgili Zeki, bu sizin oraların saati ile 19.00 ediyor.)
3 tane 4'lü, 1 tane 3'lü grup vardı. Benim grubumda, Emre, Latif ve Yaşar vardı. Gerçekten çok şanssız bir günümdeydim. Bu nedenle maçlarımı, ancak 9-7, 9- 5 ve 9-5 kazanabildim. Yaşar beni, yıllardır sadece bir defa yenebilmişti. Zaten tavlada çok iddialı da değildir. Ama bu gece, milletin dolduruşuyla karşımda aslan kesildi. Özellikle Tuncay gelip gidip, '' Damadın sana kıyak çekiyordur.'' dedikçe, oyun üstüne oyun aldı. Allahtan 5 -4 mağlup olmama rağmen durumu kurtardım. Latif, aslan sütünün desteğini de alarak, sahada bir çamurluklar yapmaya başladı ki, aklınız şaşar. '' Ağbi yapma, zaten çok az görüyorum, kafam karışıyor.'' diyorum, dinleyen kim? O'nun attıkları hep dü-şeş, benimkiler 2-.1 Sema dikkat edip yanlışlara müdahale etmese, 9 -0 yenileceğiz. Bu Fener şurekasından Latif'i yendim ya, artık sırtım yere gelmez. Şampiyon bile olabilirim. ( Garantisi yok tabii. Olmayabilirim de. ) Bütün gruplardaki arkadaşlar hep usta oyuncular olmalılar ki, maçlar çok çekişmeli geçti. Pek çok maçta 9 -8 'lik sonuçlar var. Bu nedenle, öngörülen süre de aşıldı. Akşama Fener maçı, oyuncular arasında da hasta Fener’liler olduğu için, 17.00 gibi, ‘’ Burada keselim.Sonra devam ederiz.’’ önerisi rağbet buldu. Hazırlanmış yeni grup fikstürlerine oyuncuların isimleri işlendi ve bu arkadaşlar, bir grup lideri organizasyonuyla kendi grup maçlarını uygun bir yerde toplanarak yapsınlar denildi. 3. ve 4. ‘lerin oluşturduğu gruplardaki arkadaşlar, maçlarından feragat ettiler.’’ 9.’dan itibaren olan sıralama, önemli değil ‘’dediler.

A grubu-

1- Veysi
2- Düzceer
3- Tekin


B grubu

1- Ata
2- Dürr
3- Esat
4- Bedii


C- grubu

1—Feyyaz
2-Tunaya
3- Tuncay
4- Fahri


D grubu –

1- Tayfun
2- Latif
3- Emre
4- Yaşar


Veysi 3 kişilik grubunda, 2 galibiyet ile, Ata 4 kişilik grubunda, biri hükmen olmak üzere ( Bedii’nin gecikmesi nedeniyle maçı oynayacak zaman yoktu ) 3 galibiyet ile, Feyyaz ile Tayfun ise, 4 kişilik gruplarında, 3’er galibiyet ile gruplarının 1.’leri olmuşlardır. 2 birinci ve 2 ikinciden oluşan E ve F üst grupları, aşağıdaki şekildedir.
E grubu- ( Ata, Veysi, Tunaya, Latif)
F grubu- ( Feyyaz, Tayfun, Düzceer, Dürr) Bu gruplar, en kısa sürede maçlarını tamamlayacaklar. Grup birincileri, final maçı, grup ikincileri ise, 3.’lük maçı yapacaklardır. Bu maçlar, 3 adet 5’lik sisteme göre oynanacaktır.
Arkadaşlarla, günün anısına ve hazırlayacağımız bir turnuva plaketine de konmak üzere Feyyaz’ın makinası ile birkaç toplu resim çektirdik. Evde, tavla ve sehpaların da kapladığı yer çok fazla olduğu için ve ben de tavlamın başından hiç kalkamadığımdan, çok istememe ve kameramı da hazırlamış olmama rağmen, bu toplantıda video çekim yapamadık. Katılımcılardan topladığımız 10’ar TL.’ler ile, turnuvadan kısa süre sonra, katılımcı plaketlerimiz hazır olacaktır. Arkadaşlar, bir adet de okul müzesine konmak üzere, ilgili kuruluşlarımıza göndermemizi önerdiler. Değerlendireceğiz. Canlı yayın için bütün şartları gerçekleştirdik. Ama adres konusunda hiç kimseden bir yanıt gelmeyince, 13.00 civarında vazgeçtik. Büyük çoğunluk, geldikleri gibi hızlı bir şekilde evlerinin ve maçlarının yolunu tuttu. Latif, yakınımızda oturan kardeşine gidecekmiş. O biraz daha kaldı. Sohbet ettik. Ata ile Veysi de, kendi gruplarının maçını oynayıverdiler ,kalarak. Sonrasında onlarla sohbet edip, kahvemizi içtik. ( Veysi içmedi.) E grubu ile Veysi, F grubu ile ben ilgileneceğim. Yakında sonuçları da açıklarım. Feyyaz, çekilen resimleri hem mail ile gönderecek hem de siteye koyar her halde.
İşte böyle arkadaşlar. İçinizden tavlayı sevmeyenlerin bile, bu günkü muhteşem birlikteliğimizi bilmek isteyeceklerini düşündüğüm için, yazıyı grupla paylaştım.Latif , 3-5 kere,’’ Arkadaşlar, bir türlü anlayamıyorum. 65’li arkadaşlarımla niçin bu kadar sıcak buluşmalar organize edemiyoruz? Sizleri kıskanıyorum.’’ dedi. Daha nice mutlu beraberlikleri, sayılarımızı çığ gibi arttırarak paylaşmak umuduyla, bu gün gelen arkadaşlarımın hepsine, ayağınıza sağlık diyorum.
Latif tarafından hırpalanmış tavla oyuncusu Tayfun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Geldikten hemen sonra Sema anlatıyor.

 

2 Inci ile Serap dinliyorlar

 

3 Düzceer anlatıyor Berkman ile Kaptan dinliyor

 

4 Horoz elpençe Timur sessiz

 

5 Feyyaz Dürr'ü yormuş

 

6 Dürr Feyyazı şöyle tutup

 

7 Havaya atmış

 

8 Düşerken tutmuş

 

9 Sıkıca yakalamış.

 

 

 

10 Feyyaz devamını anlat diyor

 

12 af diliyor centilmen çocuk

 

13 Şirin kızı ve eşi daha kapıdalar

 

14 Dür Tayfunuda kötü etmiş

 

15 Vah başıma gelenler diyor.

16 Kıpırdanacak halim kalmadı diyor.

17 Fitili aldıktan sonra rahatlamış.

 

18 Fitil iyi geldi bari söyle içeridekilerin hepsi sırayla gelsinler diyor.

 

19 Semanın muhteşem yemekleri.

 

20 Feyyaz çeşnicibaşı.

 

21 ardından sofraya yanaştık.

 

22 Birileri dalışa geçti

23 Bu arada herkes Tayfunu ziyaret edince iyileşti.

 

24 Sofra nihayet hanımlara kaldı.

 

25 Dür Düzceeri de yendi

 

26 Finalde Tunaya ya 5-0 kaybedince bahane bulup kaçtı.

 

27 En sağda dördüncü olan Veysi.

28 Sağdan ikinci 3 lük ödülü Mehmet Düzceerin Veysi.

 

29 İbrişim kuşaklı derecesiz ancak fitilli Tayfun.

 

30 Herkes ziyaret ettikten sonra çok iyi görünüyor.

 

31 Dürün vekili olarak da dayanamayan Timur dışarıdan derecesiz.

 

32 Derecesi olmasa da Şampiyonu yenen Kaptan.

 

33 Şampiyonu yenmek midesine oturmuş.

 

34 Şampiyonu kutluyorlar

 

35 İkinci de burada olsaydı.

 

36 Herkesin gözleri yükseklerde gelecek sefer ben şampiyon olacağım diyorlar.